Dünyanın en soğuk kıtası Antarktika’da ilk kurbağa fosili bulundu.

Antarktika’da bulunan ilk kurbağa fosili, kıtanın antik iklim şekline ilişkin yeni bilgiler sunuyor.

Taşılbilimciler, Antarktika Yarımadası’nın uç kısmında bulunan Seymour Adası’ndan toplanan tortularda 40 milyon yıllık, kurbağaya ait kalça ve kafatası kemiği parçalarını ortaya çıkardılar.

Bilim insanları, Triastik Devir’de yani yaklaşık 200 milyon yıl önce Antarktika’ya adım atan amfibi hayvanların izlerini daha öncesinde bulmuşlardı ancak kıtada bugünkü bulunan amfibi izleri gibi değillerdi. Yeni keşfedilen kemiklerin şekli, bu kurbağanın Calyptocephalellidae ya da günümüzde Güney Amerika’da bulunan miğferli kurbağa familyasına ait olduğunu gösteriyor.

İlginizi çekebilir: Antarktika’da 90 milyon yıl önce yağmur ormanı varmış

Antarktika Bir Zamanlar Nemli ve Sıcak Mıydı?

Yeni bir kurbağa fosili milyonlarca yıl önce Antarktika’nın bir kısmının (bu resimde gösterildiği gibi) Şili And’larına çok benzediğini gösteriyor. Resim: POLLYANNA VON KNORRİNG / İSVEÇ DOĞA TARİHİ MÜZESİ, SİMON PİERRE BARRETTE, JOSÉ GRAU DE PUERTO MONTT, MATS WEDİN / İSVEÇ DOĞA TARİHİ MÜZESİ, WİKİMEDİA COMMONS (CC BY-SA 3.0)

Fosilleşmiş kurbağanın bugünkü akrabaları yalnızca sıcak, nemli olan And Dağları’nın merkez kısmında yaşıyor. Bu, yaklaşık 40 milyon yıl önce Antarktika’da benzer iklim koşullarının var olduğunu göstermektedir.

Bu durum, Antarktika’nın ılıman havadan sert soğuğa ne kadar hızlı geçiş yaptığı hakkında bilgi vermektedir. Antarktika, bir zamanlar süper kıta Gondvana’nın bir parçası olan Avustralya ve Güney Amerika’dan ayrıldıktan sonra hızlı bir şekilde dondu. Fakat bazı jeolojik bulgular, buz örtüsünün 34 milyon yıl evvel diğer güney kıtalarından tamamen önce Antarktika üzerinde oluşmaya başladığını ileri sürüyor.

Antarktika Yarımadası yakınlarındaki Seymour Adası’ndan (resimde) 40 milyon yıllık bir kurbağa fosili. Bugün yaşayan canlılar gibi amfibilerin bir zamanlar Antarktika’da yaşadığına dair ilk kanıttır. Resim: FEDERİCO DEGRANGE / INVESTİGACİONES EN CİENCİAS DE LA TİERRA ŞEHİR MERKEZİ, JONAS HAGSTRÖM / İSVEÇ DOĞA TARİHİ MÜZESİ

İsveç Doğa Tarihi Müzesi’nde taşıl bilimci olan Thomas Mörs; “Şimdi soru şu, ne kadar soğuktu. Ve buz tabakası oluşmaya başladığında kıtada hangi canlılar yaşıyordu?” dedi. “Bu kurbağa, o tarihlerde, en azından Yarımada’nın etrafında sürüngen ve amfibi gibi soğukkanlı hayvanlar için uygun bir yaşam alanı olduğunun bir göstergesidir.”

ALINTILAR:

T. Mörs, M. Reguero and D. Vasilyan. First fossil frog from Antarctica: implications for Eocene high latitude climate conditions and Gondwanan cosmopolitanism of AustralobatrachiaScientific Reports. Published online April 23, 2020. doi: 10.1038/s41598-020-61973-5.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yüzyıl Önce Yaşanan Astronominin Büyük Tartışma’sı ve Günümüz Evreni

İnsan İdrarı, Astronotlara Ay’da Üs İnşa Etmelerine Yardımcı Olabilir