Koronavirus Üzerinde İlk Uyarıyı Yapan Çinli Doktor Hayatını Kaybetti!

Çin’in yeni koronavirüsü hakkında ilk uyarıyı yapan Çinli bir doktor, Cuma günü patojenden öldü.
Göz doktoru Li Wenliang, saat 02: 58’de öldü. Wuhan Merkez Hastanesi, Çin sosyal medya platformu Weibo’daki hesabında bir yayında söyledi.

34 yaşındaki çocuk, 30 Aralık’ta yeni koronavirüs hakkındaki bir mesajı meslektaşlarına göndermesine karşın, daha sonra polis tarafından “söylentiler” nedeniyle çağrılan sekiz ihbar sahibi arasında yer aldı.

Li, yetkililerin salgını kontrol altına almakta zorlandığı Çin’de enfekte olmuş 28.000’den fazla insan arasındaydı.

Koronavirus Üzerinde İlk Uyarıyı Yapan Çinli Doktor Hayatını Kaybetti!

Diamond Princess’teki az 20 kişi Pazartesi gününden bu yana Yokohama’da testlere tabi tutuldu ve pozitif çıktı. 50’den fazla ülkeden yaklaşık 3.700 yolcu ve mürettebat mahalle ile sınırlandırıldı. Hong Kong’da 3600 kişi World Dream gemisinde 2. gecesini geçirmekteydiler. Yetkililer, sekiz eski yolcunun virüs testinden pozitif sonuç almasının ardından sağlık kontrolleri gerçekleştirdiler.

Hong Kong diğer ülkelerden daha endişeliydi çünkü kriz, Şiddetli Akut Solunum Sendromuna (SARS) neden olan başka bir koronavirüs’ü akla getirdi. 2002-2003 yıllarında şehirde yaklaşık 300, Çin anakarasında da 349 kişi ölmüştü.

Li ve diğerlerinin ölümü ile Çin’de ölüm sayısı yükselirken, uzmanlar yüzde iki ölüm oranıyla 2019-nCoV’un 17 yıl önce enfekte olan insanların yaklaşık yüzde 10’unu öldüren SARS’tan çok daha az ölümcül olduğunu vurguladılar.

Koronavirus Üzerinde İlk Uyarıyı Yapan Çinli Doktor Hayatını Kaybetti!

Yine de, salgın, küresel bir acil durum ilan edildi ve birkaç hükümet Çin’e seyahat etmeyi ve ülkeden gelişlerini yasakladı, havayolları uçuşları durdurdu ve vatandaşlarını eve getirdi. Ülkenin ilk tahliyesi için Wuhan’daki havaalanında yaklaşık 200 Kanadalı geldi. Almanya dışişleri bakanlığı, geçen Cumartesi Frankfurt’a ulaşan bir uçuşta bulunmayan birkaç vatandaşı eve getirmek için uğraştıklarını söyledi.

Suudi Arabistan vatandaşların ve yerleşik yabancıların Çin’e seyahat etmesini yasakladı.
İngiltere vatandaşlarına Çin’i terk etmelerini söyledikten sonra, Pekin’in Londra büyükelçisi “böyle bir panik” olmaması gerektiğini söyledi.

Sağlık personeli yetersizliği

Vali yardımcısı Yang Yunyan Perşembe günü yaptığı açıklamada, Hubei’de 2.250 sağlık personeli sıkıntısı olduğunu söyledi. Hubei’nin başkenti Wuhan bunalmışken, yetkililer 1.600 yatak kapasiteli ikinci bir hastane açma niyetindeydiler. Birincisi, 1.000 yataklı bu haftanın başında açıldı ve yetkililer kamu binalarını geçici tıbbi tesislere dönüştürdüklerini söyledi.

Xinhua Haber Ajansı’na göre Başbakan Li Keqiang, “Hubei eyaletindeki önemli tıbbi malzeme ve tıp uzmanlarına olan ihtiyacı karşılamak için ülke çapında her türlü çabayı göstermeliyiz.” Dedi.

Dışarı çıkmayın

İşte Çin’den Yayılan Koronavirüs Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Birçok şehir insanlara dışarı çıkmamalarını emrediyor. Sokakların ürkütücü bir şekilde sessiz kaldığı Pekin’de, restoranların partiler için rezervasyon kabul etmeleri yasaklandı. Ve Hubei’yi sınırlayan Jiangxi eyaletinin başkenti Nanchang’da eczacılar, ateş veya öksürük ilacı alan herkes hakkında yetkililere rapor göndermelidir.

Şirket, teknoloji devi Foxconn’un Hubei sınırındaki Henan eyaletindeki fabrikasında iPhone telefon üreten işçilerin iki haftaya kadar karantinaya alınacağını söyledi. Çin, Washington’la yapılan ticaret ateşkesinin bir parçası olarak ve yetkililer salgından etkilenmeyen pazarları sakinleştirmeye çalışırken 75 milyar dolarlık ABD ithalatı tarifelerini yarıya indireceğini açıkladı.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Çeviri: Ayhan Mete GÜNAY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Antibiyotiğe Dirençli Bakterileri Tespit Etmek İçin Renk Değiştiren Yara Bandı Oluşturuldu

Üç Kanser Hastasını CRISPR ile bağışıklık sistemlerini düzenlemeyi başardılar.