2100 yıl önceki bebekler, çocuk kafataslarından yapılmış kasklar içinde bulundu

Charlotte’daki Kuzey Carolina Üniversitesi’nden ve Ekvador ’daki Universidad Técnica de Manabí’den bir araştırma ekibi Ekvador – Salango ’daki bir alanda kazılan eski bebek kafataslarını buldu. Latin American Antiquity dergisinde yayınlanan makalelerinde grup, bebek kafataslarının büyük çocukların kafataslarına nasıl yerleştirildiğini anlatıyor.

Araştırmacılar, kafatasının Güney Amerika kültürünün çoğu için güçlü bir sembol olduğunu, bu sebeple de kazı sonucunda neden böylesine bir şey bulunduğunu açıklıyor.

2100 yıl önceki bebekler, çocuk kafataslarından yapılmış kasklar içinde bulundu. Kredi (c) Sara Juengst

Ekvador-Salango’da kazı yaparken araştırmacılar yaklaşık 2100 yıl önce bölgeye gömülmüş 11 kişinin kalıntılarını ortaya çıkardılar. O zamanlar orada yaşayan insanlara Guangala deniyordu. Araştırmacılar sadece kemiklerle yetinmediler ek olarak birçok eser de buldular.

Araştırmacılar, buldukları kalıntıların arasında her biri başlarına takılan daha yaşlı bir çocuğun kafatasına sahip iki bebek olduğunu, yani bir nevi kask olduğunu bildirdi. Bebeklerden birinin ölüm anında yaklaşık 18 aylık olduğu tahmin edilirken kafatası kaskının ise ölüm anında yaklaşık dört ila 12 yaşında olduğu tahmin edilen ikinci bir çocuktan geldiği anlaşıldı.

Kask Olarak Kullanılmasının Nedeni Henüz Bilinmiyor

Diğer bebeğin yaklaşık altı ila dokuz aylık olduğu ve kafatası kaskının yaklaşık iki ila 12 yaşında olduğu tahmin edilen bir çocuktan geldiği açıklandı. Vefat eden çocukların birbirleriyle ilişkili olup olmadığı ya da kafataslarının vefat eden bebekler için kask olarak kullanılmasının nedeni henüz bilinmemektedir.

2100 yıl önceki bebekler, çocuk kafataslarından yapılmış kasklar içinde bulundu

Araştırmacılar, bulgunun çocuk kafataslarını bir mezar töreninin parçası olarak bebekler için kask olarak kullanmanın bilinen tek örneği olduğunu belirtiyorlar. Onları gömenlerin öbür dünyada bir çeşit koruma sağlamaya çalıştıklarının mümkün olduğunu da not ettiler.

Ayrıca törende yer alan bebeğin ve / veya çocuğun yakındaki bir aktif volkanı sakinleştirmek adına bir ritüelin parçası olduğunu, ancak kask görevi gören kafataslarının sahiplerinin herhangi bir şekilde veya açlıktan ölmüş olabileceklerini belirtiyorlar.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Editör / Yazar: Muhammed Ragıb ÇALIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İçine Giren Herşeyi Öldüren Amazon’un Kaynayan Nehri

İnsan Beyninde Tanımlanan Anıları Haritalayan Spesifik Nöronlar Keşfedildi