Afrika’da Üç Farklı İnsan Benzeri Tür Birlikte Yaşadı.

Keşfedilen en eski Homo Erectus kafatası, Afrikada üç farklı insan türlerinin aynı zamanda yaşadığını ortaya çıkardı.

İnsanlığın soy ağacı yeniden sallanıyor. Yeni çalışma Homo erectus’un düşünülenden 100,000-200,000 yıl önce ortaya çıktığını gösteriyor. Bu bir zamanlar soyundan geldiği düşünülen türlerle birlikte yaşadıkları anlamına geliyor.

Homo erectusun şimdilik kabul edilen versiyonu, onların 1.8 ile 1.9 milyon yıl önce ortaya çıktığını gösteriyor. Homo erectuslar, insanlara kendisinden önce gelen Australopithecines’den daha çok benziyor. Uzun ve incelerdi, bacakları bizden daha uzun, kolları bizden daha kısaydı, duruşları dikti. Ayrıca ateşi kontrol altına alabilen, grupça avlanabilen ve yaralanmış grup üyelerini iyileştirmeye çalışan ilk homininler oldukları düşünülüyor.

Ama en önemlisi, Homo erectusların Afrika’dan çıkma cesaretinde bulunan ilk hominin olmaları. Çünkü bu cesaret neandertallerin, denisovanların ve günümüz modern insanlarının gelişmesine olanak tanıdı.

Ancak bu anlattıklarımız kabaca bir tasvir olmaktan öteye geçmiyor çünkü detaylar sürekli güncelleniyor. Soyağacı düzenli olarak yeniden çiziliyor. Bu nedenle yeni keşfin zaman çizelgesini biraz sallaması normal.

Güney Afrika Johannesburg’deki Drimolen mağarasında arkeologlar beş yıldan fazla bir zamandır devam eden çalışmalarda bir kafatasına ait 150’den fazla parça buldu.

Bulunan DNH 134 fosilinin Homo erectus’a ait olduğu ve yaşının 2,04 ile 1,95 milyon arası olduğu belirlendi.

iki-üç yaşlarında Homo erectus kafatası

Fotoğraf: Fosiller Güney Afrika’daki Johannesburg’in kuzeyindeki Drimolen mağarasında sınıflandırılıyor.“Bulduğumuz Homo erectus kafatası, öldüğünde iki-üç yaşlarındaydı. Beyni diğer yetişkin Homo erectus örneklerinden sadece biraz küçük.” Diyor çalışmanın baş araştırmacısı Andy Herries. Örnek, insanın evrim tarihinde atalarımızın dik bir şekilde yürüdüğü, taşı yonttuğu, Afrika’dan göç ettiği zamanlara ait, ancak büyük bir beyin geliştirmeden önce.”

Büyük resme baktığımız zaman Homo erectus’un ortaya çıkışının 100,000 yıl geriye atılması küçük bir değişiklik gibi görünüyor. Ancak böyle değil. Araştırma takımı, bu fosilin Homo erectus’un Afrika’da evrimleştiğinin kanıtı olduğunu söylüyor. Oysa diğer araştırmalar Afrika’dan Asya’ya göç eden bir türün orada Homo erectus’a evrimleştiğini söylüyordu.

Bu aynı zamanda daha önce Homo erectus’a evrimleştiği düşünülen türlerin Homo erectus’la aynı dönemde yaşadığı anlamına geliyor.

“Şu anda Homo erectusların Güney Afrika’da iki insan türüyle aynı anda yaşadığını biliyoruz: Paranthropus ve Australopithecus,” diyor Herries.

“Bu da diğer insan türlerinden birinin, Australopithecussediba’nın önceden düşünüldüğü gibi Homo erectus’unveya bizim direk atamız olmama ihtimalini oraya çıkarıyor.”

Fotoğraf: Homo erectus kafatası DNH 134, yaşı 2,05 ila 1,95 milyon yıl arası. Türünün bilinen en eski fosili.

Homo erectus’un en uzun süre hayatta kalan hominin olduğu biliniyor, dünyada bir milyon yıldan fazla bir süre hüküm sürmüşler. Yeni çalışma bu bilgiyi daha da açıyor ve bize 108.000 yıl öncesine kadar Endonezya’da hayatta kaldığını söylüyor.

Eğer bulgular doğruysa Homo erectus’lar iki milyon yıla yakın bir süre yaşadı. O zaman gezegeni Australopithecines gibi arkaik homininler ve torunları olarak bilinen Neandertaller, Denisovanlar paylaşmış demektir.

Araştırma Journal dergisinde yayınlandı.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

 1. Kısaca…
  Şimdi ABD keşfi vs… orada yaşayan Kızılderili katliamları vs…
  Yani kızılderililerin nesli kesilmiş olsaydı ve ABD yeniden keşfi yapılıp. Orada yaşayan kızılderililerin 300 000 yıl önceye dayanan kalıntıları bulunsaydı.
  İnsanlık soyağacı yeniden elealıp insanların atası kızılderililer diye bir çizelge oluşturup. Evrimi anlatmaya devam edecektin galiba.
  İnsan Cahil olduğunu hiç birşey bilmediğini kabul edip
  Evrimin bir masal olduğu gerçeğini kavramayacak.
  Kendince bir “din” edindiği evrimi ispat edeceği umudu ile her yeni bulguya evrim yorumu katmaya devam edecek gibi görünüyor.
  Bilim gerçektir. Bilime evrim yorumu katmak ise bir emrin inancının dini ritüelidir

Samanyolu’nun Sınırları Uydu Galaksiler ve Karanlık Madde Halesi ile Belirlenebilir

COVID-19 Teşhisli Bir Kadında Nadir Bir Beyin Hastalığı Gelişti