Amerikalı Arkeolog, Mısır’da Google Earth Üzerinden Yeni Piramitler Keşfetti

İngiliz Express Gazetesi uydu görüntüleri sayesinde Mısır’da keşfedilmemiş iki piramidin Amerikalı bir arkeolog tarafından bulduğunu bildiren bir rapor yayınladı.

Amerikalı arkeolog, iki bölgenin 90 kilometre arayla Nil Havzası’nda yer aldığını ve her ikisinin de sıra dışı tepeler içerdiğinden bahsetti.

Keşfin Merak Uyandıran Tarafı

Amerikalı arkeolog ilginç bir şekilde Mısır’daki iki kayıp piramidi bulmak için yaklaşık 10 yılını Google Earth’ü inceleyerek geçirdiğini belirtti. Bu iki piramitten birinin Giza Büyük Piramitleri’nin en büyüğü olan Keops Piramidi’nin üç katı büyüklüğünde olduğunu ileri sürdü.

Google Earth Üzerinde Tespit Edilen Bölgeler

Büyük Giza Piramitleri

İlk bölge, Nil Nehri’nin yakınındaki Abu Sidhum kentinden 20 km mesafede bulunuyor ve 140 adım genişliğindedir ve dört taraflı bir şekil içerir.

İkinci bölge ise 90 km kuzeyde bulunur ve 620 adım genişliğindedir. Yani Giza’daki Keops  Piramidi’nin yaklaşık üç katı büyüklüğünde üçgen bir plato içerir ve bu da onu şimdiye kadarki en büyük keşif haline getirir.

İlginizi çekebilir: Giza Piramitleri Yakınında 4500 Yıllık Mezarlık ve Lahitler Bulundu

Aekeolog 2012 yılında Google Earth anormallikleri üzerine şunları yazdı: “Bu tepe çok düz bir yüzeye sahip gibi görünüyordu. Fakat yapıt dikkatli bir şekilde incelendikten sonra zaman içinde ciddi şekilde aşınmış garip bir simetrik üçgen oluşturdu.”

Arkeolog bunu da ekledi:

“Bu büyüklükteki bir tepe için çok sıra dışı olan ve yukarıdan görüldüğü gibi yarı piramit gibi görünen kare şeklinde bir merkez içerir. Fakat piramitlerin eksik olan kısımlarına ulaşabilmek için saha araştırması gerekiyor.”.

Toledo Üniversitesi arkeoloji profesörü James Harrell, Life Sciences açıklamasında:

“Bu keşiflerin arkeoloji veya jeoloji üzerinde herhangi bir yük olmaması koşuluyla arkeolojik özelliklerle karıştırılabilecek doğal kaya oluşumlarının örnekleridir; başka bir deyişle, piramitler sadece aşırı hayal gücüne sahip habersiz bir gözlemci tarafından ortaya koyulabileceğini” söyledi.

İlginizi çekebilir: Arkeologlar Mısır Piramitlerinin Gizemini Çözdü

Beyda GÜLAL

Yoruma kapalı.

Bir yorum

Stonehenge Yakınında Gizli Çukurların Büyük Dairesel Yapısı Keşfedildi

Renkler İşinizi Nasıl Etkiliyor? İşte Renklerin Anlamları