Gelecekte olabilecek 7 ölüm sebebi

Şimdiki yaygın ölüm sebepleri oldukça tahmin edilebilir: kalp hastalıları, kanser ve kazalar… Şimdi bir-iki yüzyıl sonrasını hayal edelim. İşte bazı tahminler.

1. Markasız uzay giysisindeki yırtık sebepli sızıntıdan dolayı içeride kaynamak

Eğer geniş, soğuk ve boş bir uzay deneyimi yaşamak istiyorsanız ekipmanlarınız da en yüksek kalitede olmalı. Fakat hala cebinizi düşünüyor markasız alışveriş yapıyorsanız karar sizin zararınıza olabilir. Çünkü mesele uzay giysisi.

Dünya yörüngesinde 500,000den fazla uzay çöpü ve 17,500 mph hızlarda seyahat eden şarapnel parçaları, miktometeorlar bulunuyor. Bu nesneler giysinizi kesebilir ya da delebilir. Eğer giysinizde yırtık oluşursa nefes almaya çalışmayın çünkü oluşan ani basınçsızlıktan dolayı akciğerleriniz de yırtılabilir.

Ayrıca, düşük basınç vücut sıvılarının kaynama noktasını da düşürür ve kandaki sıvı maddeler kaynamaya, buharlaşmaya, baloncuklar oluşturup kan akışını yavaşlatmaya hatta kalbe ve akciğerlere ulaşmasını engellemeye başlar.

Bu duruma “ebullism” denir ve sadece bir hipotezden ibaret değildir. The Journal of Occupational and Environmental Medicine’a göre 1966’da 24 yaşında bir NASA astronotu vakum çemberinde bu durumu yaşamış neyse ki çember tekrar basınçlandırılmış ve ertesi gün astronot kendine gelmişti.
Boş uzayda bu kadar şanslı olamayabilirsiniz. Eğer şanslıysanız da 15 saniye içerisinde oksijen eksikliğinden ölürsünüz ve tam anlamıyla Dünya’dan göçmüş olursunuz.

2.Bir seks robotu tarafından öldürülmek

Robot arkadaşlar gelecek tahminleri arasında neredeyse garanti teknolojilerden biri. Aslında şimdiden bir seçenek de mevcut. Fütüristik arkadaş marketinin en popülerlerinden biri RealdollX Abyss Creations tarafından geliştirilmiş, Realbotx’in özelleştirilebilir yapay zekası “Harmony AI” tarafından işletiliyor.

Realbox’in CEO’su Matt McMullen Forbes’a, Harmony için şimdilik bir endişe olmadığını, işin daha başında olduklarını ve bu teknolojinin Westworld’de gördüklerine ulaşabilmesi için daha çok yolları olduğunu söyledi.

Bir gün insanlar bu robotlar için daha sofistike yapay zekalar (Sophia ve Alpha Go’nun torunlarının torunları) geliştirecek.

Programlanmış bir kıskançlık daha tehlikeli bir şeye dönüşebilir mi?

Ya da daha hızlı şarj olan ve daha uzun pil ömrüne sahip olabilecek bu robotlar gerçekten bir kullanıcıyı yorgunluktan öldürebilecek seviyeye gelebilir mi? Peki ya teknolojik tekilliğe ulaştıktan sonra, ömürlük seks oyuncaklarınız insan etinin tadını merak eder ve silahlanırlarsa?

3.Birileri simülasyonun fişinin çekerse

Gelecekte olabilecek 7 ölüm sebebi

2003 ’te Nick Bostrom tarafından yayımlanmış “AreyouLiving in a ComputerSimulation?” isimli makalede simüle edilmiş bir gerçeklikte yaşıyor olabileceğimizden bahsediyordu ve bu teori kısmen, gelecekte inanılmaz kaliteli simülasyonlar yaratabilecek güce sahip olacağımız varsayımına dayanıyordu.

Aslında varsayım doğru, gelecek jenerasyonlar atalarının süper güçlü ve detaylı simülasyonlarını yaratabilecek bilgisayarları kullanabilecekler ve bu farklı gerçekliklerden oluşan matruşkada sahte gerçekliklerden birinde yaşıyor olmak, en üst gerçeklikte olma ihtimalimize göre daha makul görünüyor.

Gelecekte olabilecek 7 ölüm sebebi

Bazı teknoloji milyarderleri bilim insanlarına zaten içerisinde olduğumuz simülasyonu kırmaları için ödeme bile yapıyorlar.

Peki bu doğru bir karar mi?

Bostrom öyle düşünmüyor: “Bu hipotetik simülasyonu kırmaya çalışmak akılsızca bir davranış. Başarı şansı neredeyse yok. Eğer başarılı olursa da bir felaket olabilir” diyor Vulture dergisinde. Teori doğruysa bile simülasyonun kontrolörlerini ne motive eder bilmiyoruz. Belki de TheSimsoynarken sıkılıp yeni bir oyuna başlamaya karar verecekler ve bu da sonumuzu getirecek. Yani bir gün uçan koltuğunuzda uzanmış 2100 olimpiyatlarını izliyor ve bir kase çekirdeği damar yoluyla yiyorken her şey bir anda kararabilir. İyi geceler. SON

4.Fütüristik bir hayvanat bahçesinde diriltilmiş bir mamutun dişine oturmak

Yüzyıllar sonrasında ailenizi bir hayvanat bahçesine götürdüğünüzü ve yaşayan bir mamut gördüğünüzü hayal edin.

Harvard’dan George Church ve takımı yünlü mamutları diriltmeyi kendilerine görev edinmişler. 2015’te de mamut DNA’sını birleştirmiş ve CRISPR kullanarak bunu en yakın akrabası olan Asya fillerine aktarmışlardı.

Bu şahane bir ilk adımdı ama bundan sonrası daha zorlayıcı olacak. Sonuçta ortaya çıkacak canlı ise bir mamuttan çok mamut/fil hibriti olacak fakat şimdilik elimizden gelenin en iyisi bu.

Yünlü mamutlar ebat olarak Afrika fillerine yakındır ve dişleri 4.5 metreye kadar ulaşır. Yani eğer hayvanı kırbaçlamak ya da evcilleştirmek için etrafında dolaşırsanız sizi dişlerine oturtup tarih öncesi bir şişte insan kebabına dönüştürmesi çok zor olmayacaktır.

5.Dünya’ya asteroid çarpması

2016’da NASA OSIRIS-REx görevini Bennu isimli asteroide fırlattı. Bu asteroidin seçilme sebebi güneş sisteminin ilk 10 yılında oluşmuş bundan dolayı da hayatın kökleri ile ilgili bilgiler elde edebileceğimiz ihtimaliydi.

Fakat ikinci bir sebep daha vardı: bu asteroidin 22. yüzyıl sonlarında Dünya ’ya çarpma ihtimali. Ama gözünüz korkmasın bu ihtimal sadece %0,037. Ayrıca bu ihtimal gerçekleşse bile bu asteroid Dünya’yı yok edebilecek kadar büyük bir kütleye ve enerjiye sahip değil.

Peki ya Bennu çok daha büyük olsaydı?

6 mil kadar (dinozorların sonunu getiren asteroid kadar büyük). 2017’de Geophysical Research Letters dergisinde asteroid çarpasının insan popülasyonları üzerindeki etkilerinin simülasyonlarının analizleri yayınlandı.

Makalede çarpma sonucu oluşacak ana tehditlerden bahsedildi: fırtına, aşırı basınç şoku, termal radyasyon, kraterleşme, sismik dalgalar, volkanik birikmeler ve tsunami.

Simülasyonlarda ölüm sebeplerinin %60’ı rüzgar ve basınç sebepliydi. 6 millik ve saniyede 19 mil hızla yaklaşan bir asteroidi hiçbir şey yavaşlatamaz ve yere ya da denize çarptığında tüm kabuğu buharlaştırıp koca bir krater bırakır.

Oluşan basınç tüm iç organları yırtabilecek ve oluşan rüzgar tüm bina, araba ve yaşayan dokuları parçalayabilecek güçtedir.

Böyle bir durumda şanslı iseniz ilk felakette ölürsünüz. Fakat herhangi bir sebeple ölmezseniz muhtemelen yıllar sürecek yiyecek ve kaynak eksikliğinden veya en azından bir yıl, atmosferi dolayısıyla güneşi kapatacak kül yağmurundan dolayı öleceksiniz.

Şanslıyız ki NASA ve FEMA herhangi bir asteroid çarpmasına karşı hazırlıklar yapıyor.

6.Şaka teröristleri tüm otonom araçları hackleyip aynı anda birbirlerine çarpmalarını sağlarsa

Gelecekte olabilecek 7 ölüm sebebi

İnternet trolleri durdurulamıyor. 2009’da 4chan kurucusunu Time 100’de birinci sıraya koyan troller, İngiltere’nin bir araştırma gemisinin isminin “BoatyMcBoatface” olmasının da sebebiydiler. Ayrıca şiddet içerikli pek çok örnek de bulunuyor.

Motherboard’a konuşan bir hacker iki aracın kontrol panellerine erişebildiğini ve araçların yerlerine ve sürücülerin özel bilgilerine ulaşabildiğini hatta araç motorlarını durdurabileceğini söyledi. Binlerce aracın kontrolünü eline alırsa bir tıkla tüm dünyada büyük bir trafik problemi yaratabileceğini açıkladı.

2020’de A.B.D yollarında 10 milyon kadar otonom araç bulunacağı tahmin ediliyor ve 2030’da bu sayı 20.8 milyona kadar çıkabilecek.

Peki ya gelecekte bir grup hacker bir araya gelir ve tüm otonom araçları aynı anda çarpıştırırsa? Tehlike sadece otonom araç sahipleri için değil yollardaki bisikletli, yaya, otonom olmayan araçlar için de geçerli.

Büyük bir kitlesel katIiam ve kaos yaratmak için şahane bir yol. Otonom araçların daha güvenli olmasını beklemiyor muyduk?

7.Otomasyonu gördükten, temel gelir ile sanat, bilim veya hobilerle uğraşarak yaşlandıktan sonra huzurlu bir ölüm

Gelecekte olabilecek 7 ölüm sebebi

Şimdiye kadar ölüm kaçınılmazdı. Fakat bilim insanları kaderi değiştirme konusunda ısrarcı. Mesela İngiliz biyolog Aubrey de Grey 1000 yaşına ulaşacak ilk insanın çoktan doğmuş olduğuna inanıyor ve yaşlanmayı,tedavi edilebilir en azından yönetilebilir, semptomları olan bir hastalık gibi görmeyi öneriyor.

Son zamanlarda yapılan bir çalışmada, farelerdeki nörolojik yaşlanma semptomlarıyla savaşan genç kan transfüzyonları umut vadediyordu ama tedavide hala pek çok ihtilaf vardı. FDA bu konuda bazı düzenlemeler getirip halkı uyardıktan sonra da en bilinen tedarikçi bu işten elini çekti.

Ayrıca, ölüme çözüm bulmak amacıyla kurulan Google’a ait bir biyoloji şirketiolan Calico, insanların kanser olma riskini veya diğer genetik durumlarını tahmin edebilen bir algoritma kullanan Human LongevityInc. ve yine Google’a bağlı kronik hastalıklı insanlar için araçlar geliştiren Verily gibi şirketler insanların sağlıklı uzun bir ömür sürmeleri için çalışıyor.

Bu alanda en son, yaşlanma karşıtı araştırmalarda asılsız söylentileri ve gerçek inovasyonları birbirinden ayırmak ve yaşlanmayı geçmişe gömecek beyinleri bir araya getirmek için kar amacı gütmeyen Academy forHealthandLifespanResearch isimli bir grup oluşturuldu.

Belki de gelecekte otomasyon ve temel gelir sayesinde çalışmamıza bile gerek kalmayacak. Böylece fiziksel ve mental olarak daha az baskı hissedeceğiz ve insan ırkı olarak beraber ve bilimsel gayretlerle çalıştığımız sürece: iklimi düzelteceğiz, otonom teknoloji sayesinde kazalar da azalacak, uzun yaşama şansımız bir anda artacak.Peki nasıl öleceğiz? Çok çok uzun zaman sonra ve huzur içinde. Belki de ölmeyeceğiz.

Kardashev ölçeğine göre bu 4. Seviyede gerçekleşecek. Belki denizin dibindeki en derin çatlağı ya da evrendeki en uzak zerreciği keşfedeceğiz ve sonunda tatmin olmuş ve huzura ermiş hissedeceğiz.

Huzur senaryoları kadar felaket senaryoları da muhtemel. Belki sahte bir dünya lideri nükleer savaş başlatacak, CERN’de kazara yaratılmış cehennem boyutuna açılan bir portaldan gelen bir şeytan insanları yemeye başlayacak, insanlık koca plastik yığınlarına gömülmüş bir hayat sürecek veya teröristler biyolojik silahlarla durdurulamaz bir salgın başlatacaklar…

Şu kadarından eminiz ki mezar taşı yazıları ve ağıtlar çok daha ilginç hale gelecek.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Çeviri: Ş. Firdevs Er

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    1.000 Yıl Öncesine Dayanan Bir Ortaçağ Soğan ve Sarımsak İlacı

    Sümer Metinlerinde İnsanlığın Yaratıcısı Olarak Gösterilen Enki’nin Sırları Ne?