Obezite ve Migren Şikayetiniz Varsa Kilo Vermek Baş Ağrılarınızı Azaltabilir

Italyalı ve Amerikalı araştırmacıların raporuna göre obezseniz ve migrenle başınız dertteyse kilo vermek baş ağrılarınızı azaltabilir ve yaşam kalitenizi arttırabilir.

Çalışmanın öncü yazarı, İtalya Padova Üniversitesi’nden iç hastalıkları uzmanı Clsudio Pagano obeziteliyseniz ve migrenden muzdarip iseniz kilo vermenizin okuldaki ve işteki üretkenliğinizin yanı sıra aile ve sosyal yaşam kalitenizin de artmasında etkili olacağını söylüyor.

Obezite ve Migren Şikayetiniz Varsa Kilo Vermek Baş Ağrılarınızı Azaltabilir

Obeziteli yetişkin ve çocuklarda kilo kaybı, migrenin yaşam kalitesini kötüleştiren tüm temel özelliklerini geliştirerek migren baş ağrısını büyük ölçüde azaltır. İnsanlar kilo kaybettiklerinde bir ay içerisindeki migren ağrısı yaşadığı günlerin sayısı azalır ve ayrıca acının şiddeti ve süresi de azalır.

İlgili: Kilo Kaybettiğinizde Vücut Yağına Gerçekte Ne Olduğuyla İlgili Çarpıcı Bir Araştırma Yayınlandı

Bariatrik cerrahi ile ve davranışsal müdahale (sağlıklı beslenme) ile kilo kaybının migren ağrılarının sıklığı ve şiddeti üzerindeki etkilerini incelemek için Pagano ve meslektaşları acı yoğunluğu, baş arası sıklığı, atak süresi, güçsüzlük, vücut kitle indeksi ve indeks değişimleri, ameliyat ile kilo verme ve diyet ile kilo vermenin karşılaştırılması, ve nüfus (yetişkin vs çocuk sağlığı) gibi etmenleri içeren standart bir online tıbbi araştırmayı gözden geçirdiler.

Araştırmacıların aradığı bu kriterlere sahip 473 hastanın katıldığı 10 çalışmada araştırmacılar,
Kilo kaybının atak süresini azaltmasının yanı sıra ağrı sıklıklarını, acı şiddetini ve güçsüzlüğü de önemli ölçüde azalttığını fark ettiler.

Migren gelişimi

Obezite ve Migren Şikayetiniz Varsa Kilo Vermek Baş Ağrılarınızı Azaltabilir

Migren gelişimi, başlangıçtaki obezite derecesi veya ağırlık azaltma miktarı ile ilişkili değildi. Ayrıca bariatrik cerrahiyle veya davranışsal müdahale ile kilo kaybının migrene etkileri benzerdi ve yetişkin ve çocuklarda bu durum karşılaştırılabilirdi.

Pagano kilo vermenin obezite, diyabet, hiper tansiyon, kalp damar hastalıkları, felç ve solunum yolu hastalıklarıyla ilişkili durumların etkilerini azaltabileceğini söylüyor.

 ‘’ Obezite ve migren sanayileşmiş toplumlarda oldukça yaygındır. Bu durumdaki insanların yaşam kalitesini artırmak toplumlarını oldukça etkileyecek ve doğrudan veya doğrudan olmayan sağlık masraflarını azaltacaktır.’’

Çalışmanın yazarlarına göre obezite, kilo kaybı ve migren baş ağrılarını birbirine bağlayan mekanizmalar belirsizliklerini koruyorlar ancak kronik inflamasyon, adipositokinler, obezite komorbiditeleri ve davranışsal ve psikolojik risk faktörlerinde farklı durumlar içerebilirler.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Çeviri: Hacer Sezgin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

Avlanırken Kendi Kafatasını Parçalayacak Kadar Sert Isırabilen T. Rex Dinazorlar Kendi Kafataslarını Nasıl Koruyorlardı?

Modern İnsanın anayurdu keşfedildi